Pustynia Błędowska
Dzisiaj kolejne z wartych odwiedzenia miejsc, a mianowicie Pustynia Błędowska. My wybraliśmy się tam w ciepły, słoneczny dzień, ale z samego rana. W czasie upału temperatura tam może być nie do zniesienia, a piasek parzyć w stopy, więc zdecydowanie polecam nieco chłodniejszą pogodę na odwiedziny tego uroczego miejsca.
My postanowiliśmy zobaczyć to miejsce z trzech różnych stron. Pierwsze z nich to Pustynia Błędowska – Róża Wiatrów. To miejsce ciekawie wygląda patrząc na nie z góry, natomiast będąc już na miejscu, drewniana konstrukcja pozwala schować się w cieniu, a ławeczki pozwalają na chwilę odpoczynku.
Tutaj nie ma problemu poruszać się wózkiem, czy rowerkiem, pod warunkiem, że nie przemieszczamy się głębiej w głąb pustyni.
Poza drewnianą konstrukcją z metalowymi wykończeniami, znajdują się tam jeszcze maszyny wojenne, które są dodatkową atrakcją.
Na miejscu są też łazienki, które są regularnie sprzątane.
Poza tym jest to jedna wielka piaskownica. Dzieciom wystarczy wiaderko, łopatka i mają zabawę w piachu, a rodzice mogą chwilę odpocząć.
Jeśli chodzi o parking, to nam udało się zaparkować całkiem blisko Róży Wiatrów, ale trzeba przyznać, że byliśmy pierwsi tego dnia. O ile osoby odwiedzające to miejsce nie wybierają się na wycieczkę (są oznaczone szlaki, ponieważ pustynia kryje w sobie wiele ciekawostek), to pewnie nie ma tłumów na parkingu. Poniżej znajduję się mapka, gdzie dokładnie należy przyjechać. Uwaga: droga dojazdowa jest nieutwardzona, nieco wyboista, jednak przy dobrej pogodzie nie stanowi większego wyzwania dla samochodu osobowego.
Kolejnym miejscem, z którego oglądaliśmy pustynię był Punkt Widokowy Czubatka. Najlepiej dojechać tam przez miejscowość Klucze. Parking znajduje się przy samym Punkcie Widokowym. Jest położony dość wysoko, więc na pustynie patrzymy z góry.
Punkt obserwacyjny i pustynią jest przedzielony pasem lasu. Dla chętnych na dół prowadziła dzika ścieżka, którą można zejść do samej pustyni. Niestety ta trasa nie nadaje się na wózek, czy mały rowerek.
Na miejscu można odpocząć na ławeczce, podziwiać widoki a następnie ruszyć dalej w drogę. Poniżej znajduje się mapa, na której dokładnie znajdziecie to miejsce.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Punkt Widokowy w Dąbrówka, do którego dojeżdżało się od miejscowości Chechło. Tak samo jak pozostałe miejsca miał on swój parking bezpłatny znajdujący się bardzo blisko miejsca docelowego. Przy parkingu znajdowała się również mobilna toaleta typu toi-toi. 🙂
Na miejscu zastaliśmy metalową platformę, z której można było oglądać panoramę pustyni.
Odnajdziemy tam tablice informacyjne oraz nieco zniszczony już mural.
Poniżej znajduję się mapa z dokładnie zaznaczonym Punktem Widokowym Dąbrówka.