Podróże

Park Dębnicki w Krakowie

Kolejne miejsce warte uwagi znajduję się w Krakowie niedaleko Wisły w dzielnicy Dębniki. Niedawno zostało generalnie wyremontowane, dzięki czemu wszystkie elementy są bardzo zadbane, nowe i dobrze rozplanowane. W tym miejscu znajduje się przestrzeń na odpoczynek, sporo ścieżek, plac zabaw, górka – atrakcja zwłaszcza dla dzieci latem i zimą, można poobserwować owady, oraz nacieszyć się kojącym otoczeniem zieleni i kwiatów, ale przejdźmy do rzeczy.

W parku ścieżki są głównie żwirowe, dzięki czemu nie ma odczucia przytłaczającego betonu, ale bez problemów można poruszać się rowerem, czy wózkiem. Bardzo zgrabnie komponują się z otoczeniem.

Wszędzie jest mnóstwo górek i dołków pokrytych trawą. Zwykle zagłębienia okalają ścieżki, które również nieco się wznoszą i opadają.

Przy większości ze ścieżek znajdują się ławeczki, na których można przysiąść, odpocząć i podziwiać takie okazy. Ktoś wie co to za ptaki?

Większość ścieżek jest mocno nasłoneczniona, ale znajdują się również takie, które mieszczą się w cieniu.

Tuż przy jednym z wejść „za rogiem” znajduje się zaciszne miejsce z ławeczkami w cieniu pergoli.

Natomiast zupełnie po przeciwnej stronie parku znajduje się plac zabaw. Podzielony jest on na trzy strefy.

W jednej z nich znajdują się dwie huśtawki i stożek z lin, po którym można się wspinać, oraz kręcić jak na karuzeli.

W drugiej jest sporo drabinek, zjeżdżalnia mała i duża, liny i wiele innych atrakcji umożliwiających rozwój umiejętności ruchowo-zręcznościowych dziecka. Najlepsze jest to, że większość tych elementów jest tak zrobione, że już dwulatek jest w stanie bawić się tam bez większej asekuracji.

W trzeciej strefie jest piaskownica i trampolina.

Dużym plusem jest spora ilość ławeczek, dość blisko miejsca, w którym bawi się dziecko, czego bardzo często brakuje na innych placach.

Ważne żeby zadbać o ochronę przed słońcem. Plac zabaw poza trampoliną jest mocno eksponowany na słońce i niestety w upalny dzień czarne schodki, zjeżdżalnia, czy piasek na boso, czy z odsłoniętymi nóżkami mogą parzyć.

Dodatkowo przygotowana jest też gra terenowa, ale przyznam, że nie mieliśmy okazji jej przetestować. 😉

Dla dzieci dodatkową atrakcją jest spora górka, na którą można się wspinać, zbiegać, ale również puszczać latawce, bańki, czy samoloty, a zimą zjeżdżać na sankach.

W parku są też miejsca, w których dba się o zwierzęta, m.in. karmniki dla ptaków, poidła dla pszczół, a także specjalnie przygotowane miski z wodą dla czworonogów.

Są tutaj również dwa urocze mostki i „jezioro” kwiatów, które świetnie nadają się na zrobienie sesji zdjęciowej z różnych okazji.

Jest też miejsce na zorganizowanie większego spotkania i jak to projektanci parku zaproponowali został zrobiony parkiet do tańczenia.

Można tutaj spędzić naprawdę dużo czasu, ponieważ zadbano również o infrastrukturę sanitarną. Wcześniej dostępne były również kraniki z wodą, ale ze względu na obecną sytuację są nieczynne.

Myślę, że jest to miejsce warte odwiedzenia i miło spędzenia czasu, a gdzie się znajduje dokładnie znajdziecie na mapie poniżej.

Jeden komentarz

  • z-dusza.pl

    Ale cudna ta łąka z ulami! Chyba muszę się tam wybrać na sesję, jak zasugerowała autorka posta 😉 Podoba mi się też nowoczesna mała architektura. Poproszę więcej wpisów na temat mniej znanych a wartych odwiedzenia miejsc w Krakowie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.