Podróże

Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego i Błonia Skawińskie

Dzisiaj kolejne warte zobaczenia miejsce blisko Krakowa. Na południowy-zachód od Krakowa mieści się niewielka miejscowość Skawina. Niby niepozorne miasto, ale z bardzo dużym parkiem, posiadający własny staw, liczne ścieżki, place zabaw i spore tereny zielone do biwakowania. A mianowicie:

W parku jest mnóstwo ścieżek, zwykle asfaltowych albo żwirowych, więc nie ma problemów z jazdą wózkiem, czy rowerkiem lub hulajnogą. Są wystarczająco szerokie, żeby móc mijać się z innymi.

Do tego są trzy place zabaw. Pierwszy z nich świetnie nadaje się dla młodszych dzieci, ze względu na dość bezpieczne drabinki, niskie zjeżdżalnie i dużą piaskownicę. Dużym plusem jest fakt, że w większości przestrzeni mieści się w cieniu, co może być kluczowe przy mocnym słońcu.

Tyrolka może być lepszym pomysłem dla starszych dzieci, ale ku mojemu zaskoczeniu 2,5-latek radził sobie na niej całkiem dobrze.

Kolejny plac zabaw raczej przeznaczony jest dla starszych dzieci. Posiada dużo lin do wspinaczki, ale też drabinki i zjeżdżalnie.

Trzeci plac zabaw i tak naprawdę jedyny tam znajduje się na Błoniach Skawińskich, które mieszczą się po drugiej stronie wału. Ten plac jest dopasowany raczej do dzieci w każdym wieku.

Jest dość mocno ukryty w lesie, więc nie łatwo do niego trafić, ale można posilić się kierunkowskazem.

A w środku już same atrakcje.

Plac zabaw zrobiony jest na piasku, więc w razie czego dzieci mają miękkie lądowanie. Poza tym w każdym miejscu mogą lepić babki z piasku.

Po drugiej stronie ścieżki jest też siłownia, ale nie jest ona jedyna w tym parku.

Dodatkowo znajdują się tutaj takie atrakcje jak boiska do koszykówki, piłki nożnej,

Kort,

Niewielki skate park,

Naturalna ścianka wspinaczkowa.

Wszystkie te miejsca są otwarte dla wszystkich, trzeba mieć jedynie swój własny sprzęt.

A ukryte za rogiem kryje się świetne miejsce do nauki jazdy na rowerze i gier plenerowych, razem z trybunami i miejscem sprzedaży drobnych przekąsek.

Dodatkowo na miejscu jest zabytkowy budynek, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego wraz z ozdobny pomnikiem.

A kawałek dalej Hotel Dworek Skawiński.

Jest też spory, uroczy staw, a przy nim po jednej stronie odosobnione ławeczki, a po drugiej zielona przestrzeń, na której można zatrzymać się i chwilę odpocząć.

Można też spotkać łabędzie pływające po stawie, albo spacerujące po okolicznych ścieżkach razem z brzydkim kaczątkiem.

Nie brakuje tutaj też kaczek w stawie

i uroczych lilii wodnych.

Błonia Skawińskie posiadają ogromne tereny zielone,

Są zrobione też przystanki z elementami siłowni.

A także miejsce na ognisko i tuż obok wiata z ławeczką.

Jednym słowem jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić w czasie wakacji i miło spędzić czas, słuchając śpiewu ptaków i kąpiąc się w ogromie zieleni, której tak często obecnie brakuje przy gęstej zabudowie towarzyszącej osiedlom.

Zaraz obok parku znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking. Na miejscu przy wejściu na Błonia jest toi toi. Poza tym można posilić się w hotelowej restauracji lub w knajpce znajdującej się od tyłu USC. Park znajduje się właściwie w centrum miasta, skąd bardzo blisko na Rynek Skawiński, czy targ. Poniżej wskazówka, gdzie dokładnie leży park i przylegające do niego błonia.

Jeden komentarz

  • z-dusza.pl

    Kolejne ciekawe miejsce w okolicach Krakowa! Cieszę się, że mogę je znaleźć w jednym miejscu w sieci i wiedzieć dokąd udać się na miłe popołudnie czy weekendową wycieczkę, kiedy zechcę odetchnąć nieco od krakowskiego zgiełku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.