Lifestyle,  Podróże

Muszyna

Tym razem na dłuższy wolny weekend wybraliśmy się do Muszyny. Miejscowość ta jest o tyle przyjazna, że jest w niej dużo zieleni i stosunkowo mało ludzi. Nie wydaje się być zatłoczona, ponieważ jest rozłożona na sporej powierzchni i gwarantuje różne atrakcje. Słynie głównie z ogrodów, które oglądaliśmy jeden po drugim.

Zaczynając zwiedzanie Muszyny od strony Krynicy najpierw natrafimy na piękny barokowy kościół. To jedyny kościół w tym mieście. Pełni ważną rolę w tej małej miejscowości dla lokalnej społeczności. W trudniejszych czasach został przystosowany do celów obronnych.

Tuż obok kościoła zostały zrobione Ogrody Biblijne. Pokazane są tutaj sceny z Biblii i dołączone, odpowiednio dopasowane fragmenty Biblii.

Ogród podzielony jest na pięć części. Warto zobaczyć każdą z nich i dojść do samego końca. W jednych z ogrodów znajduje się piaskownica z zabawkami i duże klocki do układania. Dodatkowo jeśli braknie nam wody znajdziemy tam źródełko. Warto jednak pamiętać, że ta woda jak i sama Muszynianka ma mnóstwo minerałów, co dla małych dzieci niekoniecznie jest wskazane w dużych ilościach, natomiast dla dorosłych, ma sporo właściwości leczniczych.

Większość ogrodu jest mocno nasłoneczniona, więc w upalny dzień jest bardzo gorąco. Ścieżki wysypane są kamieniami, co na spacer jest super, ale jazda wózkiem zwłaszcza z małymi kółkami jest w zasadzie niemożliwa.

Od kościoła prowadzi ul. Kościelna prosto do rynku. Jest ona bardzo urokliwa i warto wybrać się nią na spacer.

Rynek jest niewielki, ma ratusz, dwie kapliczki, fontanna i kilka stoisk z jedzeniem i piciem, a do tego stoliki z krzesełkami. W ratuszu jest Centrum Informacji Turystycznej, Urząd Stanu Cywilnego i wystawa – sala tortur oraz piwnica do produkcji wina. Poza tym jest też bardzo ładna kawiarnia.

Poniżej jedna z uliczek przy rynku i ratusz od tyłu.

Nieco dalej znajduje się Dwór Starostów, w którym również jest kawiarnia. Serwują tutaj bardzo smaczne lody i mrożoną kawę, na pozostałe smakołyki musimy wybrać się ponownie. 🙂

Tuż obok jest Zajazd Muzeum Regionalne. We wtorki obowiązuje darmowe wejście na wystawę, którą moim zdaniem warto zobaczyć. Pokazane są tutaj elementy dawnego życia w tej okolicy.

Większość to wystawa stała, ale jedna jest wystawą ruchomą.

Tuż obok mamy spory parking, który w zupełności powinien wystarczyć na potrzeby muzeum, a w środku znajdziemy toaletę.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia są Ogrody Sensoryczne. W związku z tym, że część tras ma schody warto rozejrzeć się, gdzie można dojechać wózkiem, ponieważ niestety nie wszędzie jest to komfortowe. Niemniej jednak do głównej części ogrodu można spokojnie przemieścić się z wózkiem.

Najbardziej widocznym miejscem w tym ogrodzie jest wieża widokowa. Rozpościera się z niej krajobraz okolicy. Teren jest bardzo zielony, co mocno uspokaja. W związku z tym, że teren jest rozległy zwykle nie ma tutaj tłumu, co sprawia, że okolice można zwiedzać bez kolejek i przeciskania się.

W tych ogrodach jest jeszcze siłownia plenerowa, ogród zapachowy, pawilon muzyczny oraz strefa baśni i legend. Warto odwiedzić wszystkie te miejsca, ale trzeba wziąć pod uwagę, że może zająć to sporo czasu, ponieważ teren jest nieco górzysty, a przestrzeń dość rozległa.

Nieco dalej znajduje się kolejny Ogród tym razem Magiczny.

Tam natomiast mamy słynną pijalnie wody Antoni, która została wybudowana w 2001 roku. Dodatkowo w tym magicznym miejscu można spotkać osoby zamienione w kamień przez muszyńską czarownicę. Pomniki rozstawione są w różnych częściach parku.

Dodatkowo jest kilka stawów, niektóre z nich są pełne ryb, do tego kaczki, łabędzie i inne zwierzęta. To jest dobre miejsce, żeby posiedzieć i spokojnie spędzić czas wśród przyrody i zwierząt.

Nieco dalej znajduje się mini zoo z alpakami, danielami, ptactwem ozdobny i innymi mały zwierzątkami, które warto zobaczyć.

W tym parku są też toalety z bieżącą wodą, więc nie trzeba się o to martwić. Parking przy parku jest niewielki, więc w samo południe raczej nie znajdziemy tutaj miejsca. Lepiej zaparkować nieco dalej i podejść na piechotę.

Ogólnie Muszyna jest niewielkim miastem, które możemy przejść na piechotę w każdą stronę, jednak dla dzieci może być to nieco męczące. Wygodnym środkiem przemieszczania się jest rower. Znajduje się tutaj wypożyczalnia z wieloma rowerami do wyboru i przyczepką dla dzieci. Jazda po mieście może wydawać się nieco karkołomna, ale najszybciej i najłatwiej można je zobaczyć. Natomiast jeśli chodzi o samą jazdę na rowerze, to warto wybrać się w stronę Krynicy-Zdrój. Tam zrobiona jest malownicza i bezpieczna trasa rowerowa. My pożyczaliśmy rowery z poniższej wypożyczalni, co prawda na stronie internetowej nie ma żadnej informacji na ten temat, ale dzwoniąc pod podany numer pan przekierowuje do wypożyczalni rowerów. Muszę dodać, że jest to niedroga atrakcja, ponieważ rower na 1h jazdy kosztuje tylko 6 zł, natomiast przyczepka dla dzieci 3 zł / h.

https://www.maxpower-splywy.pl/

W samym mieście możemy też spotkać wiele placów zabaw, jeden z nich jest przy moście, drugi przy szkole zaraz koło rynku, które warto odwiedzić. Poza tym skate park, czy spływ, a w ziemie lodowisko jest dodatkową atrakcją miasta. Uroku miejscu dodają też figury kwiatowe rozmieszczone w różnych miejscach.

W mieście jest też Baszta – ruiny zamku z XIV wieku, do których trzeba się wspiąć pod górkę. Niestety od dłuższego czasu jest w remoncie, więc nie mieliśmy możliwości jej zobaczyć.

Jeżeli ktoś woli wycieczki w leśnym zaciszu, to warto odwiedzić Rezerwat Las Lipowy Obrożyska.

Miasto jest też pełne siłowni na świeżym powietrzu, są też korty tenisowe, basen, miejsce do zabawy i wspinaczki, a to wszystko mieści się w Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.

Na samym końcu chciałam dodać informacje o noclegu, na który trafiliśmy zupełnie przez przypadek, a zdecydowanie jest godny polecenia. Zdjęcia i opis w pełni odzwierciedlają to czego można oczekiwać na miejscu. Właściciele tego domku robią wszystko sami, dlatego też dbają o każdy szczegół. Pokoiki są dość malutkie, ale bardzo przytulne i czyste, nie bez powodu, opinie są tak wysokie. Śniadania są przygotowywane z największą starannością na umówioną godzinę, nawet wczesne godziny pobudki nie przestraszyły Pana Marka, który czekał na nas z gotowym śniadanie punktualnie. Dzieci mają zabawki, a kawa, herbata i drobne przekąski dostępne są cały dzień. Bardzo miło wspominamy ten pobyt i będąc w Muszynie na pewno nie będziemy szukać innego noclegu.

https://www.basinek-muszyna.pl/

Nas pobyt składał się z 4 dni, ale w tym był również dojazd na miejsce. Myślę, że jest to w sam raz na intensywne spędzenie czasu i zobaczenie wszystkiego. Trzeba jednak pamiętać, że w okolicznych miejscowościach też jest sporo atrakcji, więc w zależności od możliwości warto rozważyć przyjazd do Muszyny na dłuższy odpoczynek, ponieważ na pewno znajdziemy tutaj ciszę i spokój.

Poniżej mapka, gdzie dokładnie znajduje się to małe urokliwe miasteczko jakim jest Muszyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.