Centrum Bajki w Pacanowie
Dzisiejszy wpis będzie dotyczył mało znanego miejsca w Świętokrzyskiem, które jest bardzo interesującym dla dzieci przedszkolnych (ale nie tylko ;)). Jak wiadomo Pacanów słynie z Koziołka Matołka, tę bajkę już pewnie większość osób kojarzy. W związku z tym powstało tutaj centrum, które słynie właśnie z bajek.
Nasza wycieczka odbyła się w piękny sierpniowy dzień, co pozwoliło nam również w pełni obejrzeć zewnętrzne elementy tego obiektu. Także zacznijmy od początku. Pierwszym budynkiem, do którego się udaliśmy było właśnie bezpośrednio Europejskie Centrum Bajki. Obok obiektu mieści się spory ogród, w którym są postacie z bajek fragmenty historii do każdej z nich. Warto zaglądnąć do każdego zakątku tego parku. Dodatkowo są też miejsca do posiedzenia i odpoczynku w cieniu drzew.
Wchodząc do środku od razu natrafimy na kasę biletową, która mieści się pod ogromnym kredensem – jest tak wielki, że trudno go zauważyć. Pierwszym miejscem w środku, które zwiedziliśmy był Bajkowy Świat. Na stronie internetowej jest informacja o tym, że zwiedzanie po wcześniejszej rezerwacji i mimo wszystko polecam to zrobić, chociaż nam udało się kupić bilety dopiero na miejscu bez rezerwacji. Było to tuż po otwarciu, więc były jeszcze miejsca, ale każda kolejna godzina sprowadzała tam coraz więcej osób.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem – animatorem, który w sposób bardzo artystyczny przeprowadza wycieczkę po świecie bajek. Nam trafił się pirat pełen entuzjazmu i fantazji.
Pokrótce wspomnę, że odwiedzamy dworzec w Pacanowie, odjeżdżamy pociągiem w podróż pełną przygód, wstępujemy do ogrodu… co tu dużo mówić, lepiej samemu zobaczyć ten baśniowy świat nie jest on do opisania. 😉
Wyprawa pociągiem najbardziej zapisała się w mojej pamięci. Można było ją odczuć różnymi zmysłami i poczuć się jak w prawdziwym pociągu. Dzieci również wyglądały na mocno pochłonięte podróżą. Poza tym otwierało to drogę do poznawania kolejnych elementów bajkowego świata.
Z ogólnych informacji, to cała wyprawa z animatorem trwa 60 min, a wejście jest co 20 min. Warto zrobić wcześniej rezerwacje lub kupić bilety online. Polecane jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. My byliśmy z 4-latkiem i był zachwycony, słuchał z ogromnym zainteresowaniem. Roczna córeczka oglądała wszystko i zaglądała do każdego zakątka, ale nie kojarzyła jeszcze bajek i w chwilach, kiedy potrzebne było skupienie nieco jej go brakowało. Niemniej jednak można brać takie dzieciaczki, zawsze doświadczają czegoś nowego. Ważne żeby przygotować się na brak wózka, ponieważ spora ilość schodów mocno utrudni zwiedzanie z wózkiem.
Ceny podstawowych biletów to:
Normalny: 26 zł
Ulgowy: 21 zł
Dla dzieci do lat 3: 1 zł
W budynku mieści się również biblioteka i księgarnia, w której znajdują się same kultowe bajki. Można tam również znaleźć dawny elementarz, jak i pamiątkowe kubeczki z bajkowymi postaciami, koszulki i różne inne gadżety, jak również pluszaki imitujące postacie, np. Miś Uszatek lub Reksio.
Poza tym w centrum można również obejrzeć spektakl w Małym Teatrze oraz odwiedzić Krainę Soria Moria. Niestety nie udało nam się obejrzeć spektaklu gdyż nie mieliśmy wcześniejszej rezerwacji, czego bardzo żałujemy, Mamy nadzieję, że uda nam się kolejnym razem. Natomiast Kraina Soria Moria jest przeznaczona dla dzieci ponad 7 lat, więc póki co jeszcze nie dla nas.
W budynku znajduje się jeszcze mini plac zabaw dla dzieci wraz z książeczkami oraz stoliki, żeby posilić się swoim posiłkiem.
Po drugiej stronie ulicy rozbudowano Centrum Bajki o Park Edukacyjny Akademia Bajki
Podzielony jest na dwie strefy – płatną i bezpłatną. Strefa dostępna dla wszystkich zawiera skatepark dla młodzieży, fontannę, zielony skwer i Bistro u Koziołka. Natomiast płatna część podzielona jest na cztery strefy – gatunki literackie: Ogród Komiksu, Ogród Legend, Ogród Powieści oraz Ogród Bajek i Baśni.
Ogród Komiksu oparty na przygodach „Tytusa Romka i A’Tomka”. Znajdują się tu elementy takie jak Wannolot, słonie, piaskownica z konstrukcją do transportu piasku i geometryczny labirynt.
Ogród Legend, w którym znajduje się Park Linowy, Grota Solna oraz Bajkowe Wydmy. Park Linowy jest dodatkowo płatny (5 zł) i ma tylko jedno piętro zakończone zamkniętą zjeżdżalnią. Grota solna również jest płatna (10 zł) i wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Ogród Powieści, to miejsce poświęcone „Baltazarowi Gąbce”. Znajduje się tutaj kilka pawilonów połączonych ze sobą kładkami, prowadzącymi do zjeżdżalni. Można tu znaleźć samochód profesora Baltazara Gąbki, szpiega Don Pedro, kucharza Bartolliniego oraz Smoka Wawelskiego.
Ostatni to Ogród Bajek i Baśni, w którym znajduje się Zwierzyniec. Można tam spotkać alpaki, kuce i kozy oraz ptactwo: pawie, czubatki, kochiny, a nawet sułtany. Poza tym można poznać różne gatunki zbóż oraz posadzić owoce i warzywa w ogródku.
Koszt wejścia to bilet
Normalny: 35 zł
Ulgowy: 31 zł
Dzieci do lat 3: 1 zł
Niemniej jednak obecnie w sezonie letni podczas wakacji koszt to tylko 10 zł, więc zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.
Podczas planowania pobytu ważne żeby wziąć pod uwagę duże nasłonecznienie tego parku, więc czapka na głowę i woda są obowiązkowe. W przewie warto odwiedzić Bistro u Koziołka i zjeść domowy obiad z kompotem. Plusem jest to, że naszym biletem do tej strefy jest opaska, więc póki mamy ją na ręce przez cały dzień możemy dowolnie wchodzić i wychodzić korzystając z tego parku.
Poniżej link do strony głównej tego miejsca: https://centrumbajki.pl/
Trzeba przyznać, że strona internetowa jest przygotowana bardzo skrupulatnie. Opcja „Zaplanuj pobyt” znacznie skraca odnalezienie ważnych informacji.
Jeśli chodzi o parking w okolicy to jest nieco kłopotliwy, ponieważ można parkować przy ulicy (nie ma zakazu, ale też nie ma parkingu), więc na własną odpowiedzialność, lub tuż obok przy sklepie jest wielki parking, jednak właściciel tego obiektu, pobiera kwotę 20 zł za parkowanie cały dzień – płatne w sklepie.
Europejskie Centrum Bajki znajduje się w Pacanowie, dokładnie umiejscowienie na mapie poniżej.
Podsumowując jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia zwłaszcza przez dzieci przedszkolne i uczęszczające do podstawówki. Planując wycieczkę polecam zarezerwować cały dzień, a wcześniej zarezerwować bilet wejścia do Bajkowego Świata i Małego Teatru, ewentualnie Groty Solnej. Ładna pogodna również jest mile widziana, żeby móc w pełni skorzystać z ogrodu przy Bajkowym Świcie i Parku Edukacyjnym Akademia Bajki.